MotionKing Servo Motors: Difference between revisions
added more feedback pinout information |
added specifications |
||
| Line 14: | Line 14: | ||
* [http://www.motionking.com/Products/AC_Servo_Motors/AS150_AC_Servo_Motors.htm AS150 series] | * [http://www.motionking.com/Products/AC_Servo_Motors/AS150_AC_Servo_Motors.htm AS150 series] | ||
* [http://www.motionking.com/Products/AC_Servo_Motors/AS180_AC_Servo_Motors.htm AS180 series] | * [http://www.motionking.com/Products/AC_Servo_Motors/AS180_AC_Servo_Motors.htm AS180 series] | ||
== Specifications == | |||
{| class="wikitable" | |||
! Series | |||
! Power | |||
! Shaft Diameter | |||
! Boss Diameter | |||
! Bolt Hole Circle | |||
|- | |||
| AS40 | |||
| 50 - 100W | |||
| 8mm | |||
| 30mm | |||
| 46mm | |||
|- | |||
| AS60 | |||
| 200 - 600W | |||
| 14mm | |||
| 50mm | |||
| 70mm | |||
|- | |||
| AS80 | |||
| 400 - 1200W | |||
| 19mm | |||
| 70mm | |||
| 90mm | |||
|- | |||
| AS90 | |||
| 730 - 1000W | |||
| 16mm | |||
| 80mm | |||
| 100mm | |||
|- | |||
| AS100 | |||
| 1000 - 2000W | |||
| 22mm | |||
| 95mm? | |||
| 115mm | |||
|- | |||
| AS110 | |||
| 600 - 1800W | |||
| 19mm | |||
| 95mm | |||
| 130mm | |||
|- | |||
| AS130 | |||
| 1000 - 3800W | |||
| 22mm | |||
| 110mm | |||
| 145mm | |||
|- | |||
| AS150 | |||
| 3000 - 5500W | |||
| 28mm | |||
| 130mm | |||
| 165mm | |||
|- | |||
| AS180 | |||
| 2700 - 7500W | |||
| 35mm | |||
| 114.3mm | |||
| 200mm | |||
|} | |||
== Wiring Diagram == | == Wiring Diagram == | ||